Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Żródła energii

błonnikŹRÓDŁEM ENERGII W TWOJEJ DIECIE POWINNY BYĆ GŁÓWNIE PRODUKTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W PODSTAWIE PIRAMIDY

Podstawę piramidy zdrowego żywienia człowieka stanowią produkty zbożowe. Zaleca się, by dzieci spożywały je 5 razy dziennie, co oznacza, że w każdym posiłku powinien znaleźć się produkt zbożowy. W skład co najmniej 3 z tych posiłków powinny wchodzić produkty z pełnego ziarna...

 

Podział produktów zbożowych

Przetwory zbożowe dzieli się na produkty pełnoziarniste, do których zalicza   się otręby, mąki razowe, płatki nieekstrudowane( owsiane, jęczmienne, żytnie, pszenne), grube kasze i ryż brązowy oraz produkty zbożowe przetworzone, czyli takie, z których usunięto otręby i zarodek. Zalicz się do nich białe mąki, białe pieczywo, płatki zbożowe ekstrudowane (płatki śniadaniowe smakowe) oraz biały ryż.

Wartość odżywcza produktów zbożowych

Produkty zbożowe są w diecie dzieci, jak i dorosłych, przede wszystkim źródłem węglowodanów (głównie skrobi). Ziarna zbóż zawierają 10 – 15% białka, niewielkie ilości tłuszczu, witaminy z grupy B (zwłaszcza witaminę B1) oraz składniki mineralne, takie jak magnez, cynk, żelazo, miedź, związki fosforu i potasu. Zboża są również istotnym źródłem błonnika pokarmowego. Zawartość tych wszystkich składników zależy od stopnia przetworzenia ziaren zbóż. Im ziarno jest bardziej przetworzone, tym mniejsza jest zawartość składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. W czasie przetwarzania (obłuszczania) ziarna warstwa zewnętrzna i zarodek, będący skarbnicą substancji odżywczych , zostaje prawie całkowicie usunięty (otrzymuje się w ten sposób bogate w błonnik otręby), a część ziarna, która pozostaje zawiera głównie skrobię. Z tego właśnie powodu produkty zbożowe przetworzone mają niższą wartość odżywczą niż produkty pełnoziarniste.

WĘGLOWODANY

Produkty zbożowe są świetnym źródłem węglowodanów złożonych. Węglowodany spełniają w organizmie wiele funkcji, ale ich podstawową rolą jest dostarczenie łatwo przyswajalnej energii potrzebnej młodym, rozwijającym się organizmom. Węglowodany zawarte w pełnoziarnistych produktach zbożowych, np. pieczywie razowym, żytnim, grubych kaszach, otrębach, powodują, że uczucie sytości po ich spożyciu utrzymuje się dłużej niż po spożyciu produktów zbożowych przetworzonych. Pamiętajmy więc, by na śniadanie dzieci zawsze spożywały produkty zbożowe, najlepiej pełnoziarniste. Dzięki temu będą miały siłę i energię tak potrzebną na początku dnia i w czasie godzi lekcyjnych.

piramida

BŁONNIK POKARMOWY

Jest to składnik potrzebny do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego.      W składnik te bogate są zwłaszcza produkty pełnoziarniste, nie może więc zabraknąć ich w jadłospisie.

WITAMINY Z GRUPY B

Witaminy z grupy b uczestniczą w przemianach węglowodanów i białek, wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ich niedobór w diecie może prowadzić do osłabienia sprawności umysłowej i fizycznej, zaburzeń w pracy układu nerwowego czy chorób skóry i błony śluzowej.

SKŁADNIKI MINERALNE

Spośród składników mineralnych, występujących w produktach zbożowych, na uwagę zasługują magnez i cynk. Pierwszy z nich uczestniczy m.in. w procesach kurczliwości mięśni, przemianach białek i tłuszczy, umożliwia także prawidłowe przewodnictwo nerwowe i pomaga w walce ze stresem. Cynk natomiast jest składnikiem wielu enzymów, chroni organizm przed wolnymi rodnikami i wspomaga naszą odporność.

PAMIĘTAJ, ŻE:

  • Dzieci i młodzież zawsze przed wyjściem z domu powinni zjeść śniadanie zawierające produkty zbożowe, a zwłaszcza produkty z pełnego ziarna- taki posiłek jest zastrzykiem porannej energii dla młodego organizmu.
  • Od najmłodszych lat należy przyzwyczajać dzieci do jedzenia produktów zbożowych pełnoziarnistych, zastępując nimi jak najczęściej produkty przetworzone, np. płatki śniadaniowe ekstrudowane – płatkami typu musli, pieczywo pszenne- pieczywem typu graham bądź razowym czy ryż biały- ryżem brązowym.
  • Produkty zbożowe, szczególnie te z pełnego ziarna, są dobrym źródłem błonnika- zawartość tego składnika w diecie dzieci można zwiększyć, dodając do jogurtów, sałatek, surówek czy zup otręby lub płatki zbożowe, np. owsiana lub pszenne.
  • Zamiast słodkich przekąsek warto proponować dzieciom przekąski zbożowe, np. popcorn bez dodatku soli i masła, czy pieczywo ryżowe bądź kukurydziane.
  • Kupując produkty zbożowe razowe, czytaj dokładnie etykiety- ciemna barwa nie zawsze oznacza, że jest to pieczywo razowe. Ciemny kolor chleba może być efektem dodania składników barwiących, np. karmelu do pieczywa pszennego. Taki barwiony chleb ma niższą wartość odżywczą niż chleb razowy i lepiej byłoby, gdyby rzadziej gościł na talerzu dzieci.
Copyright © 2021 Oficjalna strona Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Noblistów Polskich w Szczecinku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
2011 Żródła energii.
Powered by Joomla 1.7 Templates

Notice: Use of undefined constant JSON_UNESCAPED_SLASHES - assumed 'JSON_UNESCAPED_SLASHES' in /home/siodemka/ftp/Joomla_2.5.4-Stable-Full_Package2/plugins/content/sigplus/core/engines.php on line 65