Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Błąd
  • [SIGPLUS_EXCEPTION_FOLDER_BASE] Dla folderu obrazów %s określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla! oczekiwana jest względna ścieżka do głównego folderu obrazów systemu Joomla!.

Lapbook - czyli metoda na wszystko

IMG 6081Lapbook to w wolnym tłumaczeniu książka na kolanach”. Pani Maria Nowik, nauczycielka j. polskiego  wprowadziła tę metodę dydaktyczną na swoich lekcjach w bieżącym roku szkolnym, uznając, że należy wciąż modyfikować warsztat pracy i poszukiwać nowych, twórczych rozwiązań. „ Stwierdzam, że lapbook jest naprawdę dobry na wszystko”- mówi nauczycielka. 

Uczeń może go wykonać, dowolnie dobierając elementy, komponując z części logiczną całość, wyróżniając najważniejsze treści i chowając w koperty lub papierowe skrytki to, co uzna za warte odkrycia lub głębszej refleksji. W tworzeniu lapbooków nie ma ściśle określonych zasad. Ważniejsza jest tu fantazja, twórcze wykorzystanie papierowych materiałów i przedstawienie za ich pomocą wybranego zagadnienia. Skoro lapbook jest książką, to musi mieć swój tytuł i treść.

Z licznych internetowych konsultacji z innymi nauczycielami można wyciągnąć wnioski, że  uczniowie je uwielbiają i to na każdym etapie nauki, począwszy od tzw. zerówki do klasy maturalnej, która w ten sposób robi sobie powtórki do egzaminu. Potwierdzają to lekcje z czterema klasami, w których p. Nowik wypróbowała tę metodę. Dzieci przygotowywały lapbooki z lektur, np. z „W pustyni i w puszczy” czy  „Tajemniczego ogrodu”, była to forma powtórki przed pracą klasową z części mowy czy z liryki w klasach VI albo z rzeczownika w klasach V. Może być stosowany jako wprowadzenie albo podsumowanie, a nawet jako forma sprawdzenia, czy uczeń zapoznał się z określonym materiałem. Jako formę szkolnego drobnego eksperymentu można było potraktować fakt, że w jednej z klas uczniowie musieli przygotować lapbooki , traktując to jako powtórzenie przed klasówką, ale ze świadomością, że będą mogli z niego  przez moment podczas pracy klasowej skorzystać. Korzyści obopólne - uczniowie rzetelnie wykonali pracę, musieli w domu  zapamiętać, gdzie mają konkretne informacje, czyli przeczytać je po raz kolejny, no i mieli pewien komfort psychiczny, że mają pod ręką oficjalnie dopuszczoną „ściągę”. Nauczyciel – no cóż. Widok szóstoklasistów sumiennie i ze sporym zaaferowaniem wyszukujących, sprawdzających, wymieniających się informacjami z gramatyki podczas dwóch godzin lekcyjnych, łącznie z przerwą, na którą nie chcieli wyjść - bezcenny!

„Lapbooki z całego serca polecam, bo kształtują wiele cennych umiejętności, a ich kolorowa i zróżnicowana forma jest bardzo atrakcyjna. Aby praca podczas lekcji przebiegała sprawnie, warto przygotować wcześniej materiały: szablony do wycięcia, wydrukowane na kolorowych kartkach, nożyczki i klej.”- zachęca  p. Maria Nowik

{gallery}klasa6a{/gallery}

Copyright © 2021 Oficjalna strona Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Noblistów Polskich w Szczecinku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
2011 Lapbook - czyli metoda na wszystko.
Powered by Joomla 1.7 Templates

Notice: Use of undefined constant JSON_UNESCAPED_SLASHES - assumed 'JSON_UNESCAPED_SLASHES' in /home/siodemka/ftp/Joomla_2.5.4-Stable-Full_Package2/plugins/content/sigplus/core/engines.php on line 65