OTRZYMALIŚMY DOTACJĘ NA ZAKUP KSIĄŻEK DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ Z NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0.
Mamy przyjemność poinformować, że otrzymaliśmy dotację rządową w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025. Program ma na celu wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz rozwój bibliotek do 2025 roku, a w szczególności wzmocnienie potencjału bibliotek szkolnych poprzez wzrost atrakcyjności ich zbiorów. Szkoła otrzymała dofinansowanie na kwotę 15 000 złotych (12 000 zł kwota dotacji + 3 000 zł wkład własny organu prowadzącego). Pieniądze możemy wydać na zakup nowości wydawniczych, zakup elementów wyposażenia do biblioteki oraz na realizację działań promujących czytelnictwo.
Do koniecznych warunków realizacji programu należą:
- Zasięgnięcie opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego w sprawie zakupu książek.
- Podjęcie współpracy z biblioteką publiczną lub publiczną biblioteką pedagogiczną w zakresie konsultowania planowanych zakupów książek oraz wymiany informacji o imprezach promujących czytelnictwo.
- Zorganizowanie w czasie roku szkolnego co najmniej jednego wydarzenia promującego czytelnictwo z udziałem uczniów, takie jak spotkanie z twórcami literatury, w tym dziecięcej i młodzieżowej.
- Uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami.
- Zrealizowanie co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.
- Dostosowanie organizacji pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczenia książek również na okres ferii zimowych i letnich (nie oznacza to, że biblioteka będzie w tych okresach czynna dla czytelników).
- Uwzględnienie potrzeb uczniów niepełnosprawnych w planowanych zakupach książek.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju wszystkie działania promujące czytelnictwo zostaną dostosowane do aktualnych zasad bezpieczeństwa.
W ramach pozyskanych środków możemy kupić:
- książki będące nowościami wydawniczymi (nie mogą to być podręczniki) ;
- nowe egzemplarze lektur obowiązkowych i nadobowiązkowych;
- książki do słuchania – audiobooki;
- książki obrazkowe;
- książki z powiększoną czcionką;
- książki uwzględniające potrzeby osób niepełnosprawnych.
Biblioteka szkolna wraz z Samorządem Uczniowskim ogłosiła „Książkową listę przebojów”, w której uczniowie oddawali głosy na swoje ulubione książki, oraz na książki które powinny znaleźć się w szkolnej bibliotece. Po zliczeniu wszystkich głosów i propozycji, poznaliśmy preferencje czytelnicze naszych uczniów i ich potrzeby w zakresie czytelnictwa co pozwoli dokonać zakupu nowych książek oraz uzupełnić braki w szkolnej bibliotece.
28.10.2021r. nasza szkoła wzięła udział w II Międzynarodowej Edycji VI Ogólnopolskiej Akcji „Przerwa na czytanie”, której celem było:
- promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
- integracja środowiska lokalnego;
- pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
- wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;
- zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Akcja realizowana była w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=369161464999174&id=100057159712364
W październiku w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, którego tegorocznym hasłem były „Baśnie i legendy z całego świata” biblioteka szkolna wraz z nauczycielem plastyki ogłosiła konkurs plastyczny pt. „Ulubieni bohaterowie baśni i legend z całego świata”.
Cele konkursu:
- inspirowanie dzieci do aktywności twórczej, rozwijania talentów artystycznych, rozbudzania wyobraźni oraz kreatywności;
- stworzenie dzieciom możliwości prezentacji ich autorskich pomysłów (wystawa pokonkursowa szkole);
- zachęcanie do czytania i podziwiania pięknych ilustracji w książkach;
- sposób na alternatywno spędzenie czasu wolnego.
W październiku w czytelni z tej okazji można było oglądać wystawę książkową baśni z całego świata.