Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Plastyka 5f - lekcja 2

Proszę notować podane tematy i zadania w zeszycie od plastyki z datą lekcji wg planu. Wszystkie prace podlegają kontroli po powrocie do szkoły. (Proszę założyć teczkę A4na wszystkie prace, które dzieci i młodzież wykonują w domu- w ten sposób prace nie ulegną zagubieniu czy zniszczeniu)

Temat: Sztuka starożytnej Grecji, sztuka starożytnego Rzymu.

Zwiedzanie jako sposób poznawania historii i zwiedzanych miejsc. Okiem turysty.

Przeczytaj poniższy tekst, jeżeli w tekście pojawi się link, proszę otwórz go (znajdziesz tam materiał do obejrzenia)

Ważne terminy i pojęcia:

  • Kolumnapionowa podpora architektoniczna. Jeden z najstarszych i najpowszechniej stosowanych w architekturze elementów podporowych - stosowany w budownictwie już od czasów starożytnych. Pełni funkcje konstrukcyjne i dekoracyjne. Składa się z (bazytrzonugłowicy). Wykonywane są z różnych materiałów: kamienia, cegłydrewnastaliżelbetu i innych.

Poniżej przedstawiam trzy porządki greckie (trzy style):

zdj5

zdj6

  • pomnik konny

Pomnik konny – rodzaj pomnika wykształcony w antyku greko-rzymskim, odrodzony w dalszych epokach.. Do naszych czasów szczęśliwie przetrwał, jako jedyny, pomnik Marka Aureliusza z Kapitolu w Rzymie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_konny#/media/Plik:0_Marcus_Aurelius_-_Piazza_del_Campidoglio_(1).JPG

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_ksi%C4%99cia_J%C3%B3zefa_Poniatowskiego_w_Warszawie#/media/Plik:Pomnik_Ksi%C4%99cia_J%C3%B3zefa_Poniatowskiego_w_Warszawie_2019.jpg

  • relief

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/relief;3966980.html

  • teatr antyczny, orchestra,

zdj7

Teatr Grecki, online-skills, CC BY 3.0

zdj8

Teatry greckie mieściły się na wzgórzach, w okolicach dużych miast. Były to zatem budowle o charakterze amfiteatru. Na potrzeby teatru najczęściej wykorzystywano naturalne ukształtowanie terenu: zwłaszcza obszary skaliste, w których wykuwano miejsca siedzące dla widzów. Teatry miały swoją własną, naturalną akustykę, dzięki której przedstawienie było dobrze nagłośnione.

zdj9

Centralnym elementem była tu półkolista orchestra, na której znajdował się chór. Dla aktorów przeznaczone zaś był proskenion, czyli miejsce znajdujące się za orchestrą. Za nim zaś umieszczona była skene, gdzie przebierali się aktorzy, a także gdzie chowano teatralne rekwizyty. Najważniejszym elementem aktorskiego ubioru była maska, która wyrażała określone uczucia. Istotne były również buty-koturny. W tragedii aktorzy występowali w czarnych szatach, zaś w komediach pojawiali się w jaskrawych kolorach.

  • Koloseum

Koloseum – Amfiteatr Flawiuszów jest najbardziej znanym symbolem Wiecznego Miasta i zarazem jedną z najwspanialszych budowli antycznych, które dotrwały do naszych czasów. Jest on doskonałym świadectwem wielkiego poziomu architektury i budownictwa Imperium Rzymskiego.

krótki spacer po Koloseum 3 minuty 21 sekund

dla chętnych:

Rzym w czasach cesarzy –animacja, 11 minut 16 sekund

https://pl.khanacademy.org/humanities/ap-art-history/ancient-mediterranean-ap/ap-ancient-rome/v/a-tour-through-ancient-rome-in-320-c-e

w przygotowaniu dzisiejszej lekcji skorzystałam ze stron:

http://historiasztukii.blogspot.com/2013/04/porzadek-toskanski-i-kompozytowy.html

https://epodreczniki.pl/b/antyk-wiecznie-zywy-recepcja-starozytnosci-w-dzielach-pozniejszych-epok/P1stDvXFp

Zadanie domowe: Zaprojektuj ( narysuj lub namaluj) projekt wymyślonej przez siebie kolumny, możesz zainspirować się porządkami greckimi( stylem jońskim, korynckim, doryckim) lub użyć wyobraźni i stworzyć zupełnie nową wizję. Pamiętaj, że kolumna składa się z trzech części: bazy, trzonu i głowicy

( rysunek jest w podręczniku), POZDRAWIAM

 

Copyright © 2020 Oficjalna strona Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Noblistów Polskich w Szczecinku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
2011 Plastyka 5f - lekcja 2.
Powered by Joomla 1.7 Templates